4. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”

Pierwszy dzień 4. Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i Inni” rozpoczął się występem Nicoli Marcinkowskiej i Kamila Mroza, oraz oficjalnym otwarciem festiwalu, które poprowadziła Dorota Łańcucka. Odbył się panel dyskusyjny, pt. „Gwiazda na emigracji ” z udziałem zaproszonych gości między innymi: Wiesławy Czapińskiej, Konrada J. Zarębskiego, Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd, Agaty Buzek. Prowadziła go Ewa Wojciechowska. Pierwszy dzień festwalu zakończono filmem „Madame Dubarry” z 1919 roku. Podkład muzyczny „na zywo” Wykonał Tomasz Walczak.

Drugi dzień festiwalu – sobota, rozpoczął się projekcją filmu „Księżycowe Prządki” z 1964roku. Była to polska premiera filmu, ponieważ do tej pory, film nie pojawił się w żadnym polskim kinie. Dodatkową niespodzianką był Henryk Pijanowski, który tłumaczył film „na żywo”. Mimo iż na projekcji zebrało się wielu widzów, to nie był on głównym punktem dnia. Tuż po „Księżycowych prządkach” odbył się pokaz mody lat 20. i 30. XX wieku. Był to konkurs o Nagrodę Burmsitrza Miasta Lipna oraz Starosty Lipnowskiego. W jury zasiedli: Grażyna Hase, Teresa Rosati, dr Katarzyna Nowakowska- Sito z Muzeum Narodowego w Warszawie, Marcin Szczygielski. Zwieńczeniem dnia drugiego był współczesny film (z 2009 roku) pt. „Tlen”. Główną rolę gra Karolina Gruszka, która przed dwoma laty otrzymała na przeglądzie statuetkę „Politkę”.

zdjęcie powyżej przedstawia pewnego Pana, którego wszyscy doskonale znamy, jednak nie z wizerunku tylko z? głosu. Jeśli ktoś jeszcze nie wie, kim jest tajemniczy lektor, może się przekonać odsłuchując nagranie. (Henryk Pijanowski)

W ostatnim, finałowym dniu miała miejsce Gala z udziałem Jana Nowickiego, a następnie Agaty Buzek. Wszystko rozpoczęło się od występu Teatru „Bene nati” ze spektaklem „Miałam szczęście do ludzi”. Po młodych aktorach wystąpiła Irena Karel wraz z Janem Nowickim. Następnie uhonorowano Jana Nowickiego „Politką”, a specjalnie dla niego zatańczyła dwójka tancerzy z Włocławka, która wykonała „Tango Noturno”. Widzowie mieli okazję obejrzeć film pt. „Walizka snów” z 1953 roku.
Kolejnym punktem programu był recital Ady Fijał pt. „Dawnych wspomień czar…”. Po nim, Agacie Buzek wręczona została „Politka”, a następnie odbyła się rozmowa z Janem Kidawą- Błońskim (reżyserem nagrodzonej na festiwalu w Gdyni „Różyczki”). Rozmowę przeprowadził Konrad J. Zarębski. Na zakończenie festiwalu wyświetlony został wyżej wymieniony film w reżyserii Kidawy- Błońskiego.

14 thoughts on “4. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni””

 1. niektóre całkiem w dupkę;>
  choć trochę przegiąłeś z pestprodukcją
  ……………………………………………………..

 2. heheeh Daniewski nauczył się nowego słowa postprodukcja:> no w końcu. Niema kłócenia kasowanie

 3. Borkowitz Ty czarodzieju, resztę mego zdania znasz 🙂 Wszystko w pytkę tylko to zdjęcie Nowickiego z żoną do faktu sie nadaje a nie na Twego bloga 😛

 4. powiem Ci że niesamowite rzeczy wtchodzą z połączenia pasji ślubnej i reporterskiej….:)bardzo przepięknie mężu ;>

 5. Ewa Wojciechowska

  Festiwal Poli Negri jeszcze nigdy nie miał tak pięknych zdjęć. A jest tego wart! Bartku, wielkie dzięki, że udało Ci się uchwycić czar i wdzięk tego święta kina!!!

 6. Ewa Wojciechowska

  A jak już będziesz sławnym fotografem, to powiem, że „Taaaa, a kiedyś w Lipnie ten Bartek robił mi zdjęcia”;-)

 7. Bartek dziękuję bardzo za piękne zdjęcia, oddające w pełni cudowną atmosferę Festiwalu w Lipnie!!
  Trzymam za Ciebie kciuki! 🙂 I do zobaczenia za rok!
  Pozdrawiam!
  Ada

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *